מירושלים עד המים

צוחקים תמיד על הירושלמים שהם לא ראו ים מאחר שהדרך לים רחוקה מאוד עבורם, אם כי – אם תביטו במילה "ירושלים", תראו שמסתתרת בה המילה "ים". אז הפעם נצא מירושלים ונגיע אל הים.

חודש אייר מסתיים ביום ירושלים, ובו נפתח את הגיליון: נתחיל מירושלים של פעם, לפני 2,000 שנה כמעט, בימי המלך הורדוס, ששיפץ והרחיב את בית המקדש השני ואת שטח הר הבית כדי שיהיה מקום לעולי הרגל הרבים שהיו מגיעים לעיר בשלושת הרגלים. נמשיך בירושלים של היום, מזווית מפתיעה, כמו שהיא נתפסת מבעד לעדשת המצלמה של ארז עמיר, צלם טבע צעיר שמצלם את בעלי החיים בכמה אתרים בעיר. ונסיים בסיפורו של הנדבן הידוע משה מונטיפיורי ותרומתו להתיישבות מחוץ לחומות ירושלים ולפרנסת תושביה.

חודש סיוון מביא אלינו את השלישי משלושת הרגלים – חג השבועות. מדהים לחשוב על זה שהמהפכה החקלאית החלה כאן, בארץ ישראל, לפני כ־12,000 שנים! וכאן החל האדם לביית את החיטה ולייצר את הלחם.

חג השבועות נחשב גם "חג המים" בשל מנהג קדום בקרב יהודי צפון אפריקה לשפוך מים זה על זה בשבועות. כיום המנהג נפוץ בעיקר בקרב ילדים; הם נוהגים לערוך "קרבות מים" בחג השבועות. אנחנו נביט במים משני כיוונים שונים – של הטבע ושל המדע. הטבע ייקח אותנו לטיול מחוף אל חוף לאורך חופי הים התיכון של ישראל מהצפון לדרום, והפעם – נבחן מה יש שם מתחת למים: ספינות טרופות, שרידי ערים עתיקות, בעלי חיים ואלמוגים ייחודיים, ואפילו גן ספוגים; והמדע ייקח אותנו ללמוד איך מפרקים מים למרכיביהם בעזרת זרם חשמלי.

קריאה מהנה,
רוני לנגרמן־זיו,
עורכת

מה בגיליון?

 • ירושלים של אז: הרחבת בית המקדש ושטח הר הבית בימי הורדוס
 • ירושלים של היום: הטבע העירוני מבעד לעדשת המצלמה של נער בן 17
 • ירושלים של מונטיפיורי: משה מונטיפיורי מתארח במדור הקומיקס חכמולוג
 • שבועות: 12,000 שנה של שיבולי זהב לקראת הקציר
 • חג המים 1: טיול לאורך חופי הים התיכון של ישראל, והפעם – מתחת למים!
 • חג המים 2: תהליך האלקטרוליזה – כיצד הוא עובד ולְמה הוא משַמש, וגם ניסוי
 • חג המים 3: רק אני והגלשן שלי – איך עובד גלשן סאפ?וגם:
  מחפשים סימני חיים מהעבר על מאדים
  שבט אדומות העור ומעגלי פיות
  מדוע נגרמות אלרגיות
  ניסויים, חידות, המלצות ועוד

איור השער: עינב ויסמן