מהי עצמאות?

כמעט כולנו (אולי חוץ מכמה מהסבים והסבות שלנו) נולדנו למדינת ישראל עצמאית. אנחנו קמים בבוקר ומתייחסים כמובנת מאליה לעובדה שיש לנו מדינה, אבל עד לפני 73 שנה זה לא היה מובן כלל. ואפשר לומר שהיה זה אפילו מעין נס (ורבים שילמו, ועדיין משלמים, עליו בחייהם) שמדינת ישראל הוקמה אחרי כמעט 2,000 שנות גלות. עד השנה האחרונה הייתה גם המילה "עצמאות" מובנת מאליה עבורנו, וכרוכים בה חופש תנועה, חופש ביטוי, חופש התכנסות ועוד חירויות אזרח בסיסיות שחיינו בהן.

מאז פרצה מגֵפת הקורונה והשתנתה שגרת חיינו, השתנה גם המונח "עצמאות" כמו שהכרנו. ללכת חופשי ברחוב בפנים גלויות, לטייל, ליהנות ולבלות, להיפגש עם חברים ועם קרובי משפחה, לארח ולהתארח, אפילו ללכת לבית הספר – כל העצמאות הזאת, שהייתה מנת חלקנו תמיד, כבר אינה מובנית מאליה. השנה הבנו כמה היא יקרה מפז. ככה זה: מבינים את ערכו של דבר בחיים כשהוא נלקח מאיתנו, גם אם למטרה חיונית כמו שמירה על חיינו ועל בריאותנו.

ולמרות זאת, תבדקו עם עצמכם אילו מיומנויות עצמאיות פיתחתם דווקא בשנה הזאת: להתנהל ביום הלימודים (בלי כיתה פיזית, בלי צלצולים), לפתח מיומנויות לימודים עצמאיות כשהלימוד בזום אינו עונה על כל הצרכים, להכין לעצמכם ארוחות כשההורים אינם בבית, להעסיק את עצמכם, ואולי גם את האחים הצעירים – כל אלה מיומנויות עצמאיות שאינן נרכשות בשנה רגילה, אז תנו לעצמכם טפיחת כל הכבוד על השכם, ויום עצמאות שמח!

ולכבוד יום העצמאות נפתח את מגילת העצמאות, נבדוק מי כתב אותה, על איזה רקע נכתבה ומי חתום עליה; נשוב אל הטבע הישראלי, שזכינו להתאהב בו מחדש בשנה החולפת, ונראה מי מבעלי החיים והצמחים הוכרזו כסמלים לאומיים במשך השנים (הידעתם שיש לנו אפילו עקרב לאומי?!); ולא נשכח שהיום הראשון בחודש הוא אחד באפריל! נבדוק אילו תובנות השאיר לנו הקוסם ג'יימס רנדי, איך אפשר לשחק במספרים, ליצור אשליות אופטיות ולאמן את המוח.

חג עצמאות שמח,

רוני לנגרמן־זיו,
עורכת

מה בגיליון?

  • יום העצמאות
  • מה כתוב במגילת העצמאות? מי כתב אותה? ומי חתום עליה?
  • אילו בעלי חיים וצמחים נבחרו במשך השנים להיות סמלים לאומיים של ישראל?
  • 1 באפריל: ג'יימס רנדי הציע מיליון דולר לאיש שיוכיח כי יש לו כוחות על־טבעיים!
  • איך אפשר לבלבל את המוח? כמה ניסויים מגניבים
  • אם אומרים שהמוח הוא שריר, איך אפשר להגמיש אותו?
  • מתמטיקה לא מפחידה אותי! חישובים הם חלק מחיי היום־יום שלנו
  • נשים בהיסטוריה: חנה רובינא ורות דיין
  • וגם: האם כדאי לגדל כלב טבעוני? איך בלוני הליום עולים לתקרה? מדוע תות השדה אינו פרי? איך יוצרים מחבת טפלון, אם דבר לא נדבק אליה? מהי אנרגייה מתכלה ומהי אנרגייה שאינה מתכלה?

איור השער: טלי פרדסא־אברר