פסח בא

פסח בדרך, ההגדות נשלפות מהמדפים, סיפורי יציאת מצרים מסופרים בכל בית. הפעם נספר דווקא סיפורים מהעבר האחר של הנילוס: כיצד חנטו המצרים את מתיהם כך שגופותיהם השתמרו אלפי שנים? ומדוע בכלל עשו זאת? ואילו עוד עמים נהגו במנהגים דומים?

מי היה הפרעה רעמסס השני, מלך מצרים? מה גרם לו להפוך את עורו מלוחם ללא חת שכבש שטחים נרחבים ונלחם באויבים רבים, לכורת הסכם שלום עם אויביו הגדולים ביותר? והאם הוא הפרעה מההגדה?

ואגב פרעה, מעניין מה הוא היה אומר אילו חי בעידן האינטרנט והיו נוחתות עליו המכות המודרניות: רשתות חברתיות, איכּונים, קניות ברשת, לימוד מרחוק ועוד. מה דעתכם, אילו חי פרעה היום הוא היה טכנופוב או דווקא האקר?

האגוזים הם כוכבי חג הפסח כבר שנים רבות, למשחקי ילדים וגם למאכל כמובן, הרי הם מהמאכלים הכשרים לחג. אתם יודעים שמבחינה בוטנית, רבים מהפירות שאנחנו מכנים אגוזים אינם אגוזים כלל?

קורונה או לא, הטבע כמנהגו נוהג, והמראות והריחות המשכרים של האביב אינם מטְעים: הדרום נמלא מרבדים אדומים יפהפיים של כלניות, אחריהן יפרחו הנוריות ולקינוח – הפרגים. איך הצמחים יודעים מתי לפרוח? וכיצד הם מצליחים לצמוח בתנאי מזג האוויר הקשוחים של דרום הארץ?

עברה שנה מאז נכנסה הקורונה לחיינו בחודש מרץ 2020, ואת ליל הסדר הקודם נאלצנו לחגוג בריחוק חברתי ובחיק המשפחה הגרעינית. כולנו משתוקקים לשוב לשגרה ומאחלים לעצמנו שנזכה  להסב לשולחן החג עם בני המשפחה בבריאות טובה.

חג אביב שמח,
רוני לנגרמן־זיו,
עורכת

מה בגיליון?

  • איך שמרו המצרים את גופות המתים אלפי שנים?
  • מי היה רעמסס השני וכיצד הפך מלוחם נחוש לרודף שלום?
  • איך צמחי הפרחים האדומים מתרבים באזור הקשוח של דרום הארץ?
  • אגמי לבה, חול כחול, ארובות שלג ועוד תופעות טבע ייחודיות בעולם
  • רשתות חברתיות, אתגרי חדשות, קניות ברשת, ועוד מכות שפרעה לא חלם עליהן
  • וגם: עובדות מרתקות על כוכבי חג הפסח – האגוזים

איור השער: מירי לשם־פלאי