איזו שנה!

שנה כזאת עוד לא הייתה לנו. לא בעשורים האחרונים, ואולי לא בכל תולדות האנושות. שנה זו איחדה את כל מדינות העולם בלי יוצאת מהכלל מול אויב משותף, זעיר ולא נראה, ואפילו שכבר חלפה שנה מאז שהתפרץ, נכון להיום הוא בלתי מנוצח.

היו בעבר מלחמות עולם, היו מגפות קטלניות. ודווקא עכשיו, כשהרפואה מתקדמת והטכנולוגיות מתקדמות היינו מצפים שהעולם המודרני יֵדע להתגבר על נגיף כזה מהר הרבה יותר ועם הרבה פחות נפגעים. אך זה לא קרה. אולי משום שהיום אנחנו בתנועה הרבה יותר משהיינו בעבר. בזכות העולם הגדול, שהתגאינו כי נהיה כפר גלובלי קטן שמאפשר תנועה מהירה יחסית מקצה לקצה, היה גם לנגיף קל לעבור מאדם לאדם ולהדביק את כל הכפר – כדור הארץ שלנו.

מה למדה האנושות מהתקופה הזאת לדעתכם? לשמור על העולם (לנסוע פחות, לטוס פחות) או דווקא לזהם יותר (כפפות ומסכות חד־פעמיות בהמוניהן מתעופפות ברוח ופוגעות בסביבה בכלל ובבעלי החיים בפרט)? האם היא איחדה בינינו (כולם שווים בפני הנגיף) או פילגה אותנו (איזה יישוב אדום ואיזה ירוק, מי חוזר ללימודים ולעבודה ומי לא)? האם היא זרקה אותנו לאחור (במקום לטוס לירח או למאדים או סתם לניו יורק – נשארנו ברדיוס מאה מטר) או דווקא הקפיצה אותנו מבחינה טכנולוגית (כולנו למדנו בזמן קצר מאוד להשתלט על כלים דיגיטליים ללמידה מרחוק)? האם היא הרחיקה אותנו (מבני המשפחה, מהחברים, ממגע אנושי) או קירבה בינינו (בלחיצת כפתור חגגתם יום הולדת בזום עם החברים מהשכונה וגם עם בני הדודים מקנדה)?

כנראה הכול מהכול. מה שבטוח, את 2020 לא נשכח. רק נקווה שנשאיר אותה על כל אתגריה מאחור, ונתחיל עידן חדש ובריא יותר, לכדור הארץ ולתושביו.

ולפני שתצללו לגיליון סיכום השנה שלנו, נזכיר לכם שתחרות ההמצאות השנתית מחכה לבחירות שלכם. אתם מוזמנים להצביע בעמוד הפייסבוק שלנו או בדוא"ל roni.ziv@y-galileo.co.il

קריאה מהנה ושנת 2021 טובה,
רוני לנגרמן־זיו,
עורכת

מה בגיליון? 

  • 2020 – השנה שנגיף זעיר טלטל את העולם
  • מהברווזן עד מאדים: מחקרים וחידושים שהתגלו השנה
  • מי היה אלפרד נובל שעל שמו ניתנים הפרסים היוקרתיים? ומי זכו בהם השנה?
  • לא רק בחנוכה: מלאכת הפקת שמן הזית העתיקה
  • ג'סינְדָה אַרדֵרן: האישה שהביסה את הקורונה בניו זילנד
  • מהו זיהום רעש?
  • איך עובד בית חכם?

 איור השער: שירה נחומסון

בחרו את ההמצאה שאהבתם בתחרות ההמצאות השנתית של גליליאו צעיר!
איך בוחרים?
בעמוד הפייסבוק של גליליאו צעיר www.facebook.com/YoungGalileo מופיעות כל ההמצאות
שלחו את בחירתכם בפייסבוק או בדוא"ל לעורכת:
roni.ziv@y-galileo.co.il עבור "תחרות ההמצאות"