חברים בכל מיני צבעים

יש חברים שהולכים איתנו מיום שאנחנו זוכרים את עצמנו. כאלה שאנחנו יודעים שגם אם זמן מסוים לא היינו בקשר, הם יהיו שם בשבילנו; יש חברים לתקופות קצרות, למשל כשהיינו יחד בגן או בחוג; יש חברים שהבנו אחרי תקופה מסוימת שהם חברים שלנו מתוך אינטֵרס, כמו להעתיק מאיתנו שיעורים או להתחבר בעזרתנו לילד אחר, וכשהבנו זאת – התרחקנו; ויש חברים שהִכּרנו רק בתחילת השנה, וכבר נהיינו חברי נפש כאילו היינו חברים מתמיד.

אבל מה אתם חושבים כשאומרים לכם "תכירו, אלה החברים החדשים שלכם" בלי שאתם מכירים אותם בכלל? איך תנהגו? תהיו זהירים עד שתכירו היכרות מעמיקה? תחשדו שיש להם אינטרס? או שתִבטחו בהם מהרגע הראשון ותיתנו בהם אמון מלא?

אלה השאלות שעלו בראשי לאחרונה, כשעלו לכותרות ההסכמים הדיפּלוֹמטיים של ישראל עם איחוד האֵמירוּיוֹת ובַּחְרֵין. אומנם לא ראינו במדינות האלה יריבות שלנו, אבל גם לא ידידות נאמנות. האמת שרובנו לא הקדשנו להן מחשבה מרובה. ופתאום הן "החברות החדשות" של ישראל, ורבים רוצים לנסוע אליהן ומתכננים את החופשה הבאה (לכשייפתחו השמיים) – בדוּבּאי. מה אתם חושבים על כך? אני חושבת שרק בעזרת ידע נוכל להבין יותר, ולכן בכתבה הפותחת את הגיליון נספר קצת על שתי המדינות הללו, על עיסוקי תושביהן ותרבותם, על ההיסטוריה שלהן ועל אתרים חשובים בהן, למי שירצה לבקר שם.

ועוד בגיליון: היזמית הצעירה נועה הילזנרט תייעץ לכם איך להגשים את החלומות שלכם בתקופת הלימודים בבית הספר; הסופרת שירי צוק תענה על השאלה אם יש גיבורי־על גם במציאוּת; נבדוק איך בוחרים חומרים לייצור מוצר; נחקור סימני חיים במקום מפתיע – ענני כוכב הלכת נוגה; וניהנה מהמוזיקה, כלומר מהסיפורים על אודות המוזיקאים – אריתה פְרַנְקְלין ופיוטר צֶ'יקוֹבְסְקי.

קריאה מהנה,
רוני לנגרמן־זיו,
עורכת

מה בגיליון? 

  • מה אנחנו יודעים על ידידינו החדשים מאיחוד האֵמירוּיוֹת ומִבַּחְרֵין?
  • האם יש גיבורי־על באמת, או שכולם פרי דִמיונם של היוצרים?
  • איך יודעים מאיזה חומר כדאי לייצר מוצר מסוים?
  • האם ידעתם שהמלחין הנודע צ'ייקובסקי היה בצעירותו פקיד במשרד המשפטים?
  • מהם גלים עומדים?
  • מי גילה את קרני קרני הרנטגן, לגמרי במקרה?

וגם:
מחפשים סימני חיים בעננים של נוגה
מה שרציתם לדעת על טכנולוגיית האיכונים
השיעורים שלא תלמדו בבית הספר
סיפורה של זמרת הנשמה אריתה פְרַנְקְלין

 איור השער: מיטל תיתן בן־יפת