מזל טוב גליליאו צעיר, גיליון ה־200!

 

המגזין שאתם נהנים ממנו בכל חודש כבר 200 גיליונות (יותר מ־16 שנה! יוצא לאור ברציפות משנת 2004), עוסק הפעם באדם שעל שמו הוא נקרא: המדען הדגול ואבי המדע המודרני גליליאו גליליי.

גליליאו היה פיזיקאי ואסטרונום, מדען חלוץ שחקר תחומים רבים, ניסח חוקים מתמטיים לתופעות טבע ונאבק על האמת המדעית שלו. הוא גילה תגליות חשובות ומהפכניות, הִמציא ושִכלל מכשירי מחקר והניח את היסודות לשיטה המדעית הנהוגה עד ימינו, המסתמכת על ביצוע ניסויים ועריכת תצפיות.

איזה אדם היה? איפה גדל והתחנך? באיזוֹ תקופה חי? כיצד התגבשו תפיסות עולמו הייחודיות? האם צדק בכל הנחותיו או שגם טעה? ואם טעה, מה אפשר ללמוד מהטעויות שלו?

מסַפרים שגליליאו ערך ניסויים ממרום מגדל פיזה הנטוי. מה הוא ניסה להוכיח? ולמי? איזה "מועדון" הוא ייסד, שקיים עד היום? וכשהוא צפה בתופעה של זוהר הקטבים, מה הוא חשב עליה ואיך הוא כינה אותה? כל זאת ועוד בגיליון שלפניכם.

הידעתם שהִמציאו את הטלסקופ זמן קצר לפניו, אך הציבור ראה בהמצאה זוֹ לא יותר מצעצוע לילדים. גליליאו היה זה שפיתח את הטלסקופ לכלי מדעי חשוב, בנה בעצמו יותר מ־100 טלסקופים, שדרכם הִביט לחלל וגילה תגליות מדהימות. בין תגליותיו: המכתשים על הירח, ארבעה מירחיו המרתקים של כוכב הלכת צדק. ואפילו… משהו שמַקיף את כוכב הלכת שבתאי. אז הוא עוד לא יכול היה לראות שאלה טבעות.

ומה הקשר בין ניסוי שערכו אסטרונאוטים על הירח מאות שנים אחרי גליליאו ובין התאוריה שלו, והאם הם הוכיחו שאכן צדק גליליאו בהשערותיו?

קצר הגיליון מלהכיל את כל עולמו של גליליאו גליליי, המצאותיו, רעיונותיו ותגליותיו. ניסִינו להציג כמה זוויות מרתקות שאולי לא ידעתם על גליליאו ולהבין קצת יותר את עבודתו. אם תחשבו על זה רגע, הוא הִגיע להישגים מרשימים אלה זמן רב לפני שהִמציאו את נורת החשמל…!

גיליון ה־200 הוא גם הזדמנות להודות לכל מי שהיו כאן לפנינו ודאגו להביא לקוראי גליליאו צעיר מראשיתו את התוכן האיכותי ביותר: העורכת הראשונה מירית פרידמן; והבאות אחריה – מיכל בלום ורוית קלימר; והעורך המדעי הקודם ד"ר אריה מלמד כץ.

שנה טובה (יותר) וקריאה מהנה,
רוני לנגרמן־זיו,
עורכת

מה בגיליון? 

  • איפה נולד וגדל גליליאו, ובאיזוֹ תקופה? מה היו תפיסות עולמו?
  • אילו הנחות מוטעות הניח גליליאו? מה אפשר ללמוד מהטעויות שלו?
  • סיפורו של ויכוח עתיק: מה נופל מהר יותר, גופים כבדים או גופים קלים?
  • מדוע מגדל פיזה נוטה? ומה הקשר של גליליאו למגדל הזה?
  • מה מיוחד בארבעת ירחי צדק שגילה גליליאו?
  • כיצד הִסביר גליליאו את התופעה המרהיבה זוהר הקטבים?
  • מהטלסקופ הראשון של גליליאו ועד ננסי גרייס רומן, ה"אימא של טלסקופ האבּל"
  • הפיזיקה של הנדנדות: מה לימד אותנו גליליאו על מטוטלות?
  • קומיקס: חכמולוג נפגש עם גליליאו גליליי

 איור השער: דורון פלם