לשמור על העולם, לשמור על עצמנו

מה לדעתכם אפשר ללמוד מהתקופה הקשה הזאת? אני חושבת שלמדנו בעיקר לא לקחת דבר כמובן מאליו. למשל: ללכת לבית הספר וללמוד. לפגוש חברים. לתת "כּיפים". לשחק זה ליד זה. ללכת לחוגים, לגן שעשועים, לשחק כדורגל או כדורסל במגרש השכונתי. להסתובב בקניון. אפילו ללכת לסַפּר זה לא מובן מאליו!

בתקופה הזאת, יותר מתמיד, למדנו להעריך את המשפחה שלנו: להסתדר טוב יותר עם ההורים ועם האחים. כשכולם בבית יחד לומדים לוותר, להתפשר, להיות סבלניים, לעזור, לחלוק, לתת, לריב ולהשלים; ועם הסבים, הדודים ובני הדודים – הרגשנו כמה קשה המרחק מהם, כמה הגעגועים גדֵלים כשלא נפגשים; ולמדנו גם על עצמנו: להעסיק את עצמנו ולמצוא פתרונות יצירתיים לאתגרים.

ובמבט־על, מה עוד אפשר ללמוד מהתקופה הזאת? לא לקחת את כדור הארץ ואת החיים שלנו בו כמובנים מאליהם. יש הטוענים שהנגיף קורונה תקף אותנו מאחר שהאדם הִכניס את ידו עמוק מדי לתוך הטבע. המגפה פרצה כנראה בשוק חיות בר בסין – מדוע בִכלל בני אדם סוחרים בחיות בר ואינם מניחים להן לחיות בטבע?

החודש חל ל"ג בעומר, וזאת עוד הזדמנות להדגיש עד כמה האדם פוגע בסביבה, ולא רק במדורות החג: מתברר שרק בארץ פורצות כ־1,000 שרֵפות יער בשנה, רובן ככולן נגרמות בידי אדם, והן גורמות נזקים קשים מאוד. אז כעת, יותר מתמיד, עלינו להבין כמה קְריטי לשמור על הכדור שלנו ועל עצמנו.

בבִרכת בריאוּת ושִמחה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון?

ל"ג בעומר 1: השרֵפות ביערות גורמות נזק עצום: לצמחייה, לבעלי החיים ולסביבה בכלל
ל"ג בעומר 2: איך קיפודני הנמלים האוסטרליים מצליחים לשרוד בעת שרפה?
ל"ג בעומר 3: הסיפור של מרד בר כוכבא באימפֶּריה הרומאית

יום ירושלים: קוֹנְרָד שִׁיק – הנוֹצרי שהיה למתכנן העיר

שבועות: תמר – השביעי בשבעת המינים

קורונה 1: האם ייתכנו חיידקים ונגיפים גם מחוץ לכדור הארץ?
קורונה 2:  סוד הסבון – מדוע דווקא הוא הלוחם בגניפים?
קורונה 3: האם הכלב שלי עלול להידבק בקורונה?
קורונה 4: בובספוג, באטמן ומיקימאוס נפגשים סביב שולחן הקורונה

וגם: יוגה להרגעת הגוף והנפש בתקופות של מתח ולחץ

איור השער: מיכל בן־חמו