ממצרים לישראל

מקווה שעד שתקראו שורות אלה נחזור לשגרה, והרי חודש חגיגי לפנינו. ראשיתו בחג הפסח, שאנו נוהגים לספר בו על יציאת מצרים. אומנם בני ישראל יצאו ממצרים, אבל חשבתם פעם מדוע בכלל הִגיעו אליה? נכון, רעב שרר בארץ. השאלה היא מדוע הם נשארו שם מאות שנים, גם אחרי שנגמר הרעב? כנראה היה להם לא רע כל כך, עד שנעשה להם נעים פחות – המצרִים התחילו לרדות בהם ולרדוף אותם.

ההיסטוריה חוזרת? נראֶה שכּן. כי את החודש הזה אנחנו מסיימים ביום העצמאות – המסמל את השיבה לארץ מהגלות ואת הקמתה של מדינת ישראל רק לפני 72 שנה. חכמולוג, כוכב הקומיקס שלנו, יפגוש את ראש הממשלה הראשון דוד בן־גוריון ברגעים המרגשים.

39 שנים קודם להקמת המדינה נוסדה העיר העברית הראשונה – יכולים לנחש איזוֹ היא? נכון, תל אביב! מתברר שגם זה קרה באפריל – בחג הפסח לפני 111 שנה. עולים שהגיעו מאירופה לארץ חלמו להקים לא רק התיישבות חקלאית אלא גם התיישבות עירונית, סמוך לנמל יפו, במקום שהיה אז – לא להאמין – רק חול וחול, והיום הוא שוקק חיים.

בין שאנחנו אזרחי ישראל ובין שאנחנו מתגוררים במדינות אחרות, כולנו אזרחי העולם ותושבי כדור הארץ. ב־22 באפריל בכל שנה מציינים את יום כדור הארץ, שמזכיר לנו לשמור עליו למעננו ולמען הדורות הבאים. סיפור ברוח תיבת נוח והמבול (זוכרים? בעקבות התנהגות קלוקלת של בני האדם…) ממחיש לנו את יעדי הקיימוּת של האו"ם ומחבר בין עבר להווה ולעתיד.

ואי אפשר בלי כמה עוּבדות על הנגיף קורונה, שכולי תקווה כי עד שתקראו שורות אלה יישאר בגדר כתבה בעיתון בלבד, והעולם יֵלך ויחלים.

על כל אלה ועוד, בגיליון החדש של גליליאו צעיר.

בברכת בריאוּת ושִמחה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון?

פסח: מדוע בני ישראל עזבו את הארץ למשך מאות שנים?

המכה ה־11: הנְגיף קורונה

יום כדור הארץ: יעדי הקיימוּת של האו"ם משולבים בסיפור נח

111 שנים לתל אביב: החלום על העיר העברית הראשונה – והגשמתו

יום העצמאות: חכמולוג נפגש עם דוד בן־גוריון

הר הגעש פוג'י: קדוש ליפנים, מעורר השראה בקרב אומנים, ובאביב מתכסה שמלת פרחים

מארי קירי: האישה והרדיואקטיביות

קתרין ג'ונסון: אשת המִספרים

מי מפחד מחיסונים?

איור השער: ליאור חיזגילוב