כי האדם עץ השדה

מה משמעות הביטוי "כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה" הנזכר בספר דברים (כ יט) ומשמש עד היום? הוא נשמע מוזר. הרי אנחנו שונים כל כך מהעצים: העצים תקועים במקומם, ואנחנו נעים ממקום למקום; העצים יכולים לחיות מאות שנים, ובני אדם בדרך כלל חיים כמה עשרות שנים; ובכלל, אילו יכלו העצים לדבר… הם לא – אבל אנחנו יכולים!

אנחנו, בני האדם, שונים שוני רב מהעצים, אבל אפשר למצוא בינינו לבינם גם קווי דִמְיון. כמו העץ, גם אנחנו מתחילים בגובה נמוך וצומחים לגובה; ככל שיהיו התנאים טובים יותר –  מזג אוויר, מים ומינרלים בקרקע (לעץ) או משפחה חמה, מעודדת ותומכת וכמובן מים ומזון בריא (לנו) – כך נגדל ונצמח בריאים וחזקים יותר.

ותחשבו על זה עוד: העץ אינו יכול להחזיק מעמד בלי שורשים: ככל ששורשיו איתנים ונטועים היטב בקרקע, כך הוא יוכל לצמוח לגובה; גם אנחנו: ככל שנזכור את השורשים שלנו – ההורים שלנו והסבים והסבות שלנו, המסורת והתרבות שקיבלנו מהדורות הקודמים – כך נקבל ערכים טובים ונצמח להיות בני אדם "משכמנו ומעלה".

ט"ו בשבט הוא היום המיוחד בשנה להודות לעצים בפרט ולטבע בכלל, המשרתים אותנו כל השנה בלי לבקש דבר, כמובנים מאליהם; אנחנו מזכירים לעצמנו לשמור על הטבע שלנו ולא להשחיתוֹ – כי יש לנו רק כדור ארץ אחד. עלינו לשמור עליו למעננו ולמען הדורות הבאים, כדי שיהיו לנו חמצן לנשימה, מזון לקיומנו, צל להגנה מפני החום ומקומות ירוקים ופורחים לטייל בהם. עץ השדה למען האדם, והאדם למען עץ השדה.

בגיליון שלפניכם נספר על הכוכב המסורתי של ט"ו בשבט – עץ השקד: מה מיוחד במחזור החיים של השקד, ומדוע הוא דווקא נבחר להיות העץ של ט"ו בשבט? נציע מסלולי טיול קסומים לפריחת השקד, לצד התורמוסים והכלניות הפורחים בעונה זוֹ; נשלח אֶתכם לבצע ניסויים עם צבעים וריחות שתביאו מגינת הבר; ואפילו נשאל אם שוקולד צומח על עצים.

קריאה מהנה ושִמרו על הסביבה (לא רק בט"ו בשבט),

רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון

מה קרה בשנות ה־20 של המאה ה־20?

ט"ו בשבט 1: מתי באמת עץ השקד פורח ומהיכן הִגיע לאזורנו?

ט"ו בשבט 2: מסלולי טיול אל פריחת השקדיות, הכלניות והתורמוסים

שוקולד גדל על עצים? הדרך מעץ הקקאוֹ עד השוקולד שאנחנו קונים

האם טכנולוגיה למחיקת זיכרון אפשרית או שהיא מדע בִּדיוני?

מה יאכלו אסטרונאוטים במשימות ארוכות? האם אפשר לגדל מזון בחלל?

איך המצפן יודע להצביע תמיד לכיוון צפון?

סיפורה של אליזבת' בְּלֶקוול – הרופאה הראשונה בארצות הברית

איך מלמדים תוּכּי לדבר?

מאייר השער: סרגי איסקוב