אל הירח ומעבר לו!

הנה מתחילה השנה ה־20 של המאה ה־21! באופן טבעי, כאשר מביטים קדימה אל העתיד, מרימים את המבט למעלה – אל השמיים, אל החלל. כבכל שנה, גם גיליון יָנואר 2020 של גליליאו צעיר עוסק בחֵקר החלל, ויוצא לאור סמוך לשבוע החלל הישראלי הנושא את שמו של האסטרונאוט הישראלי הראשון והיחיד עד כה – אילן רמון ז"ל, שנהרג באסון המעבּוֹרת קולומביה לפני 17 שנים.

כאמור, נפתח את הגיליון במבט קדימה – אל תוכנית החלל שאמורה להלהיב אותנו בשנים הקרובות: תוכנית ארטֵמיס. לפני 47 דרך האדם האחרון על הירח, ומאז נשלחו לחקור אותו רק גָשוֹשיות לא מאוישות. תוכנית ארטמיס של נאס"א מתעתדת לשוב ולהביא בני אדם אל הירח כבר בעוד כארבע שנים, בתור תחנת מעבר אל היעד הבא: מאדים. מוזר לחשוב שבסך הכול 12 אנשים הלכו על הירח; כולם אסטרונאוטים אמריקנים, כולם גברים, כולם בשנים 1972-1969. הִגיע הזמן לחזור אליו ולכְבּוש יעדים חדשים, והפעם עתידות להיות בצוות גם אסטרונאוטיות.

ואם באסטרונאוטיות אנחנו עוסקים, על שער הגיליון נראות שתי אסטרונאוטיות: ג'סיקה מאייר וכריסטינה קוֹך, שעשו לאחרונה היסטוריה: הן הלכו את הליכת החלל הראשונה מחוץ לתחנת החלל הבין־לאומית שביצעו נשים בלבד.

איך נעשים אסטרונאוטים? אילו תופעות מוזרות יש בחלל שטרם פוענחו? באילו מטרי מטאורים אפשר לצפות במשך השנה? מהי המגנטוספרה וכיצד היא מגינה על כדור הארץ? ומה אורכהּ בקילומטרים של שנת אור? לשאלות אלה ולרבות אחרות תוכלו למצוא תשובות בגיליון שבידכם.

קריאה מהנה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון

תוכנית ארטֵמיס תשלח בקרוב אסטרונאוטים לירח!
איזוֹ הכשרה אסטרונאוטים מקבלים?
ג'סיקה מאייר, אסטרונאוטית בת לאב יהודי, עשתה היסטוריה בחלל
ממה המגנטוספרה מורכבת ומה תפקידהּ בהגנה על כדור הארץ?
המדריך השנתי לחובבי מטרי מֵטֵאורים

וגם: הזוכים בתחרות ההמצאות השנתית 2019!

מאיירת השער: מיכל בן־חמו