זוֹ הייתה השנה

בקצב שדברים קורים במדינת ישראל, נדמה כי החדשות של אתמול הן משהו שקרה ממש מזמן, לכן מוזר לחזור עכשיו למשהו שקרה באפריל. אך בעוד שנים, במבט לאחור, נזכור שאכן הושג בשנת 2019 הישג ייחודי ועצום שלא קרה באף שנה לפניה, ואתם תוכלו לספר שחייתם וחוויתם זאת: החללית הישראלית הראשונה הִגיעה לירח. אומנם "בראשית" לא הִשלימה את משימתהּ לנחות נחיתה רכה על הירח, אך בכל זאת הייתה זוֹ פיסת היסטוריה חשובה ששֹׂמה את ישראל על מפת החלל העולמית.

היו השנה גם הישגים אחרים בחֵקר החלל: סין הנחיתה חללית בצד הנסתר של הירח, גָשוֹשית אמריקנית הגיעה לגֶרם השמיים המרוחק ביותר במערכת השמש שהגיעה אליו עד כה חללית, חוקרים מכל העולם הִצליחו במאמץ משותף לצלם חור שחור; וגם הודו שיגרה נחתת אל הירח, בתוצאה דומה לזו של ישראל…

כאשר נסיים לסקור את אירועי השנה שחלפה (בכתבה "אנחנו על המפה") נטוס למסע בזמן אל העתיד ונשאל את עצמנו מה הוא צופן לנו (בכתבה "עד גיל 21 תגיעו לירח?"). לאחר מכן נחזור במנהרת הזמן לעבר הרחוק מאוד, ונבדוק איך כדור הארץ נראָה פעם, ומה השתנה? (בכתבה "ים-יבשה").

וכבכל שנה בגיליון דצמבר: תחרות ההמצאות של גליליאו צעיר. אנחנו מזמינים אתכם להצביע בדוא"ל או בפייסבוק ולבחור את ההמצאה החביבה עליכם, וכמובן להמשיך לשלוח אלינו את ההמצאות שלכם לתחרות ההמצאות של 2020.

קריאה מהנה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון?

מבט לאחור: "בראשית" ועוד אירועים שקרו השנה בחֵקר החלל, ובמדע בכלל
מבט קדימה: איך יירָאו החיים בכדור הארץ בעשורים הבאים?
מבט לעבר הרחוק מאוד: איך נראָה כדור הארץ לפני מאות מיליוני שנים?
מבט להווה: גְרֵטָה תוּנְבֵּרג רוצה לעצור את ההתחממות הגלוֹבּלית
מבט אל השכן: הכירו את כוכב הלכת נוגה
מבט לחנוכה: מדוע הנר זקוק לפתיל?

וגם:
תחרות ההמצאות השנתית של גליליאו צעיר
אתם מוזמנים לבחור את ההמצאה המוצלחת ביותר לדעתכם במייל sherut@y-galileo.co.il או בפייסבוק: https://bit.ly/2OaXOGl

איור השער: עינב וייסמן