ילדים מופלאים

ילדות וילדים רבים נולדים עם כישרון בולט במיוחד, כזה שמתחילים לראות עוד בשנים הראשונות לחייהם – כישורי משחק, ריקוד, שירה, כישרון באומנות, בכתיבה או בספורט. אני מניחה שכל אחד מכם מכּיר אישית או לפחות שמע על ילדות וילדים כאלה, וברוב המקרים בני משפחתם מעודדים אותם ותומכים בהם בדרך.

יש גם ילדות וילדים שיש להם כישרון מיוחד בתחומי המדעים. ילדות וילדים סקרנים שאוהבים לחקור את העולם סביבם. ילדות וילדים שבגיל צעיר מאוד מתחילים לחשוב על פתרונות לבעיות, ולעיתים אף להמציא המצאות חדשות. היתרון של ילדים על מבוגרים, פרט לסקרנות רבה, הוא חשיבה יצירתית – של מי שעדיין חשיבתו לא התקבעה מתפיסות חברתיות ומאמונות רווחות.

ילדות וילדים כאלה מעוררים השראה רבה בעיקר בכך שאינם ממתינים לזמן שיהיו גדולים כדי להביא את ההמצאה או את הגילוי שלהם לידי ביטוי, אלא מתחילים בגיל צעיר, ובכך משמשים דוגמה אישית לכולנו.

בגיליון שבידכם – גיליון 190 של גליליאו צעיר – נכיר כמה עשרות ילדות וילדים כאלה, מתקופות שונות וממקומות שונים בעולם. ילדות וילדים שתורמים לעולם בתחום איכות הסביבה, חֵקר הסרטן, סיוע לבעלי מוגבלויות, כאלה שמצאו פתרונות יצירתיים לבעיות והִמציאו המצאות שימושיות, ולצידם ילדות וילדים ששברו שיאים בתחומים שונים.

הִנה כמה דוגמאות מעניינות: גְרֵטָה תוּנְבֵּרג בת ה־16 – אולי הַפּעילה המפורסמת בעולם כיום בתחום הקיימוּת; ג'ק אנדראקה – שפיתח בגיל 15 שיטה מהפְּכנית לאִבחון מחלת הסרטן ולטיפול בה; אן מקוסינסקי – שזכתה ביריד המדע של גוגל בשנת 2013 בזכות פנס שהִמציאה, שמופעל בעזרת חום הגוף; רוֹבֵּרט פָּאץ' – שרשם עוד בגיל שש פטנט על משאית צעצוע שהמציא; מאי קורמן – שבגיל 13 פיתחה מכשיר התרעה למניעה של שִכחת ילדים ברכב, ועוד־ועוד. לצד סיפוריהם מובאים איורים שאיירו מאיירות ומאיירים צעירים.

מכּירים עוד ילדים מעוררים השראה? מוזמנים לכתוב לנו.

קריאה מהנה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

גיליון מיוחד – ילדים מעוררים השראה:

פעילות למען הסביבה
מדע וטכנולוגיה
המצאות
שוברים שיאים
זכויות אדם
מדענים מפורסמים
וגם: מהו פטנט ואיך רושמים אותו?

וגם:

פרשת נוח: מתברר שסיפורי מבול קיימים גם בתרבויות אחרות
השיעור משעמם? למה בעצם משעמם לנו?
מה גורם לחשמל הססטי, בעיקר בעונת הסתיו?
איך עברה ילדותה של עדה יונת, המדענית זוכת פרס הנובל?
ו"חכמולוג" עם עדי אלטשולר, שייסדה עוד בהיותה נערה את תנועת "כנפיים של קרמבו"

איור השער: מירה דניאל