מכַוונים גבוה

"הצורך הוא אבי ההמצאה", אמר הפִילוֹסוף היווני אַפּלטוֹן, שחי לפני יותר מ־2,300 שנה, וזה כנראה נכון תמיד. השנה אנחנו חוגגים שבעים שנה למדינה. למי שנולד בשנים האחרונות מובן מאליו שיש לנו מדינה, אבל שבעים שנה אינן זמן רב כל כך. בין הסבים שלכם יש כאלה שנולדו לפני שבכלל קמה המדינה!

תחשבו על כמה צרכים היו למדינה בראשית דרכה, שהיה הכרֵחַ למצוא להם פתרון: היכן לשכֵּן את כל מאות אלפי העולים שהִגיעו בתוך זמן קצר יחסית מקצוֹת תבל, איך להעביר חשמל, מים, מזון, קווי טלפון ועוד ליישובים החדשים שקמו, איך למצוא לאנשים מקורות פרנסה, וכמובן – איך להגן על המדינה ועל גבולותיה.

הצרכים האלה הֵביאו הרבה אנשים להמציא המצאות רבות בתחומים שונים: בענייני מים למשל – את המוביל הארצי ומערכות להתפּלת מים, בתחום החקלאות – פותחו זנים חדשים של פירות וירקות, בתחום הביטחון – מערכות הגנה וכלי נשק; ובעשורים האחרונים הוציאו הפיתוחים הטכנולוגיים לישראל שֵם של "אוּמת הסטארט־אפּ".

לפני כשלושים שנה החליטה המדינה הצעירה (אז רק בת ארבעים) להיכנס לתחום החלל בכלל ולתחום הלוויינים בפרט, למעשה מאותו צורך ממש: כדי לשמור על ביטחונהּ. מאז הלך והתפתח התחום לא רק למטרות הגנה וביטחון אלא גם למטרות מחקר ותקשורת. לוויינים רבים, ובהם לוויינים זעירים – כמה מהם לוויינים שפיתחו תלמידים – מרחפים סביבנו. בשנה החולפת היה שיא של שיגורים: חמישה שיגורים של לוויינים ישראליים!

מדינת ישראל וחברות פרטיות ישראליות מפתחות רכיבים ללוויינים, מעבדות מחקר לניסויים בחלל ששוגרו פעמיים השנה, מצלמות משוכללות עבור לוויינים, אפוד מגן מפני קרינה, דלק למנועים רקטיים ועוד – ממש מעצֶמת חלל!

בכל שנה גיליון ינואר של גליליאו צעיר מוקדש לשבוע החלל הישראלי, והשנה – בסימן שבעים שנות חדשנות ישראלית. כדי שתקבלו השראה לחלום רחוק ותדעו שבהחלט אפשר להגשים. ולא צריך לחכות שתהיו גדולים: אפילו בחטיבת הביניים אפשר לשלוח ניסויים לחלל!

קריאה נעימה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון? גיליון שבוע החלל הישראלי בשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע

  • ישראל בחקר החלל – סקירת 30 שנות פעילות של ישראל בתחום החלל ומבט לעתיד
  • פיתוחים של חברות ישראליות פרטיות בתחום החלל, בהם חליפה מיוחדת נגד קרינה חזקה של התפרצויות שמש המיועדת למסע עתידי למאדים
  • קיצור תולדות הנשים בחלל – מהאישה הראשונה בחלל, הקוסמונאוטית ולנטינה טרשקובה, עד לצוערות בקורס החדש של נאס"א
  • מה חוקרים במעבדת השביטים באוניברסיטת תל אביב?
  • כמעט חי על מאדים – קטעים מיומן המסע של רואי נאור, שבילה שבועיים במתקן המחקר המדמה חיים על מאדים במדבר יוטה
  • התגלית החשובה של 2017: הגילוי הישיר הראשון של גלי כבידה
  • ביקור במפעל חלל של התעשייה האווירית, בו מפתחים, מייצרים ובודקים לוויינים שמשוגרים לחלל
  • הפרויקטים של התלמידים שזכו בתחרות "רמון ספייסלאב" ושוגרו בקיץ לתחנת החלל הבין־לאומית