רגע היסטורי

גם אם חלילה קרה משהו מרגע כתיבת שורות אלה עד שאתם קוראים אותן, תוכלו לספר לילדים ולנכדים העתידיים שלכם שהייתם עדים ב־22 בפֶבּרוּאר 2019 לרגע היסטורי: המראת החללית הישרְאלית הראשונה לירח.

בראשית נמצאת כעת בעיצוּמוֹ של המסלול הארוך שלה, המסלול הארוך ביותר שנעשה אי־פעם כדי לנחות על הירח, מסלול שאורכו 6.5 מיליון ק"מ – קשה לתאר לעצמנו מרחק כזה! והיא אמורה לעשות את הדרך הזאת בשבעה שָבועות. מדהים, לא?!

מתברר כי במרחק בין כדור הארץ לירח – שבעצם נראֶה ממש קרוב, לפעמים כאילו נושיט יד ונקטוף אותו – במרחק הזה אפשר (תאורטית כמובן, כן?) להניח את כל כוכבי הלכת במערכת השמש זה לצד זה. זה מרחק של כ־384 אלף ק"מ!

איך זה שמסלולה של בראשית ארוך כל כך? משום שאינה טסה בקו ישר וישיר. החללית החלה להקיף את כדור הארץ במסלולים אליפטיים; אלה גדֵלים עם כל הקפה, עד שתגיע לנקודה קרובה לירח, ואז תתחיל להקיף אותו עד הנחיתה עליו הצפויה ב־11 באפריל. נמשיך לעקוב בהתרגשות אחר מסעהּ.

החודש אנחנו חוגגים את חג הפסח, הלוקח אותנו במחשבות ליציאת בני ישראל ממצרים. וכשחושבים על מצרים – חושבים על הפירמידות, המִבנים העצומים והמרהיבים שנבנו שם לפני אלפי שנים. מדהים לחשוב על ההשוואה בין הפירמידות של אז לחֵקר החלל של תקופתנו, ולזכור שהנחישוּת, כוח הרצון ושיתוף הפעולה הֵביאו את בני האדם ליכולות מוּפלאוֹת וכאילו על־אנושיות בתקופות קדוּמוֹת, וממשיכים להביא אותנו למקומות רחוקים עד היום. ולהפך, כשבני האדם אינם משתפים פעולה זה עם זה, מַגיעות תקופות של מלחמות ועַבדוּת. מתברר שימי העבדות לא החלו ולא תמו עם יציאת בני ישראל ממצרים. תקופות חשוכות כאלה של ניצול בני אדם זה את זה היו לא מעט בתולדות האנושות, ולצערנו לא ממש תמו.

נאחל לכולנו ולבראשית בפרט להגיע הכי גבוה והכי רחוק, ובשלום.

חג חירות שמח,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון?

  • סיפורהּ של החללית הישראלית הראשונה בדרכה לירח
  • מי בנה את הפירמידות, מתי נבנו, כיצד ולאיזה צורך?
  • עבדים היינו? קיצור תולדות העבדוּת בדברי ימי האנושות
  • יום האוטיזם: דניאל עמית, אוטיסט בתִפקוד גבוה, מספר על החיים מנקודת מבטו
  • הפרפרים באים: מה חשיבותם של הפרפרים ואיך לזַמן אותם לגינה שלנו?
  • יום הולדת 130 לצַ'רלי צַ'פְּלין: הסיפור העצוב של האיש המצחיק
  • עוברים לשעון קיץ: מתי החל הנוהג והאם כך בכל המדינות?