מהקרקס באהבה

כשאתם שומעים את המילה קִרקס, על מה אתם חושבים? על ליצנים מצחיקים בתלבושות ססגוניות ועל לוליינים (אַקרוֹבּטים), שעושים בגופם דברים מדהימים שנראים בלתי אפשריים, נכון?

עד לפני שנים לא רבות היו בעלי חיים חלק בלתי נפרד מהקרקס – אריות שקופצים מבעד לחישוקים בוערים, פילים שעומדים על כדורים, קופים שעושים להטוטים ועוד־ועוד. כל החיות האלה כמובן עשו זאת לא מרצונן החופשי אלא אולצו ואולפו והוחזקו בתנאים מחפּירים בדרך כלל, ואיזה מזל שבשנים האחרונות לאנשים אִכפת קצת יותר מחיות, והשימוש בבעלי חיים בקרקסים נאסר בחוק.

לשמחתנו, עדיין הקרקסים הם מופע בידור נודד כמו המסורת שהתפתחה בארצות הברית לפני כמאתיים שנה, ומדי כמה חודשים, בעיקר בחגים, אנחנו מספרים לכם במדור ההמלצות על קרקס מיוחד כזה או אחר: קרקס על הקרח, קרקס על המים ועוד. בקרקסים אלה נוכל לחזות באנשים שמותחים את גבולות היכולת של גוף האדם וגם את כושר ההמצאה, ועושים דברים מרהיבים מכוח הרצון, ההתמדה, הנחישוּת והאימונים האין־סופיים, וככאלה אפשר לראות בהם מקור להשראה. אם אתם רוצים להבין קצת יותר את תולדות הקרקס, תוכלו לקרוא על כך בכתבה בעמוד 32 וגם לצפּות בסרט "דמבו" בהשראת סיפורו של הפיל האמיתי ג'מבו, המספר על הצד הפחות יפה של הקרקס באותה תקופה שכּיכבו בו חיות (עמוד 54).

ועוד ב"משלוח המנות" שלנו: למה אנחנו אוהבים כל כך (לשנוא) את הרשעים (עמוד 14)? אילו תחפושות שימשו בתולדות ארץ ישראל – לא לפורים אלא לנצח בקְרב או לברוח מכלא השלטון הזר (עמוד 20)? ומה כיף כל כך בסליים, ממה החומר הפּוֹפּוּלָרי הזה מורכב ואיך תוכלו להכין בעצמכם סליים אכיל למשלוח המנות (עמוד 26), וגם אריזה יפה למשלוח מנות (עמוד 63)?

פורים שמח וקריאה מהנה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון?

  • המן לא לבד: מדוע אנחנו זקוקים לדמויות הרעים בסיפורים, בסרטים – וגם בחיים?
  • לא רק בפורים: חמישה סיפורי הִתחפשוּת והִתחזוּת שהיו (כנראה) בארץ ישראל
  • סליים: ממה מורכב החומר הפופולרי הזה? ואיך מכינים סליים אכיל למשלוח המנות?
  • איך הִתחיל הקרקס, אילו מופעים היו בו בעבר, ומדוע נכנס לאוהל נודד?
  • הבה נרעישה: איך מודדים עוצמת רעש? כמה מרעיש יהיה בפורים?