גליליאו צעיר – מאחורי הקלעים

לפני 15 שנים נולד ירחון ילדים ונוער חדש בישראל – גליליאו צעיר שמו. הצוות שייסד אותו היה מעוניין להוציא לאור עיתון שלא יעסוק בתרבות פּוֹפּוּלרית, כאלה היו אז על המדף לא מעט, אלא ביקש לתת מענה לקוראים שמחפשים משהו אחר: ילדים סקרנים שרוצים לדעת עוד על העולם, המדע והטבע.

במשך השנים התחלפו הכתבים והעורכים, אך גליליאו צעיר שומר על הצִביון הייחודי שלו כירחון שנותן מענה לילדים ולבני נוער שמתעניינים בתחומי ידע מגוּונים. אחת הכתבות בגיליון שלפניכם עוסקת במימוש רעיון, בהגשמת יזמות. אז איך מוציאים לאור עיתון, איך הוא הופך מרעיון לעיתון ממש?

קודם כל צוות המערכת חושב על רעיונות לגיליון הבא. לעיתים זה גיליון המוקדש לנושא מסוים, כמו גיליון ינואר 2019, שכל הכתבות והמדורים בו עוסקים בנושא חלל בכלל והירח בפרט, ולעיתים הכתבות עוסקות בנושאים שונים. כל אחת מהכותבים שלנו – אריאל, בת־שבע, נצח, תמר, לינוי, אמה – מחליט עם העורכת (כלומר איתי) על איזה נושא יכתוב, ושולח לי את הכתבה בדוא"ל במועד שסוכם עליו. אני קוראת את כל הכתבות, כותבת את הכותרות ומחליטה איזוֹ כתבה תופיע באיזה עמוד בעיתון; במקביל אני קובעת עם מאייר/ת החודש מה יהיה באיור השער.

כל הכתבות נשלחות לרוית עורכת הלשון שמוודאת שהעברית תקינה, ולצבי עורך המדעי שבודק שכל הנתונים מדויקים. לאחר שכל הטקסטים ערוכים ומוכנים הם נשלחים לירמי העורך הגרפי. הוא מוסיף צבע, תמונות ואיורים ומעמד את הכתבות בתוכנה הגרפית ובגודל המתאים לעמודי העיתון. ירמי שולח את הקובץ הסופי של העיתון לבית הדפוס – הגיליונות מודפסים, נארזים ונשלחים היישר אליכם. אביגיל מנהלת המשרד מוודאת שכולכם קיבלתם את הגיליונות ושולחת פרסים לפותרי החידונים, ואתי ודניאלה ממחלקת המנויים מעדכנות את כל רשימות המנויים. על כולם מנצחת שירי מנכ"לית החברה, שדואגת לכתבים, לאנשי השירות, השיווק, ההדפסה והשילוח בכל בעיה, כך שאתם תקבלו את הירחון בזמן.

עכשיו, כשאתם יודעים איך מוציאים לאור את העיתון, אני מזמינה אֶתכם להשתתף בו – לכתוב לנו סיפורים ולהעלות רעיונות לכתבות, ואולי גם אתם תהיו חלק מהצוות.

קריאה נעימה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון? חגיגות 15 שנה לגליליאו צעיר!

  • 15 דברים שחשוב לדעת על העולם ועל בני האדם
  • חמש פריצות דרך בתחום חֵקר החלל ב-15 השנים האחרונות
  • ממתי יש לנו שמות משפחה? מה מקורותיהם? מדוע אנחנו ובני משפחתנו נקראים כך?
  • ילדים ובני נוער שהוציאו את היזמויות שלהם לפועל, ועצות ממומחית ליזמות
  • סיפור שקרה באמת על רב שהֵקים צי של שודדי ים
  • מי היא מלאלה יוספזאי ומדוע זכתה בפרס נובל?
  • האם החור באוֹזוֹן עומד להיסגר?

חידה: מי הייתה "אֵם הילדים" שלא ילדה בעצמה, שבתאריך יום הולדתה מציינים את יום המשפחה?