הפחדים והניצוץ

כמעט לכל אחד מאיתנו יש משהו שגורם לו פחד. למשל, אם יש לי הפרעת קשב וריכוז, אני עלולה לחשוש במיוחד לפני ששנת לימודים חדשה מתחילה – האם אצליח לשבת בכיתה ולהתרכז? האם אפריע לילדים אחרים והם יתרחקו ממני? האם המורה תגער בי? ואיך ארגיש? (מתחברים לתחושות? קראו את הכתבה של בת קינר – "תקשיבו לי רגע").

יש ילדים שחוששים ממפגש עם ילדים אחרים. אני יכולה לחשוב, למשל, שאני לא מעניינת, לא מצחיקה, לא מוכשרת, ולכן ילדים לא ירצו להתחבר איתי. בגלל המחשבות השליליות האלה אני עלולה להימנע ממפגשים חברתיים, ולהתרחק מכל מפגש עם ילדים שאולי יגרום לי לתחושות כישלון ותסכול. גם מחשבות ורגשות אלה עלולים להתעצם לקראת תחילתה של שנת לימודים חדשה, עם מַעבר לכיתה חדשה או לבית ספר חדש (גם אתם חושבים מחשבות כאלה לפעמים? קראו את הכתבה של נעמה גל – "לא בטוח").

גם למבוגרים יש פחדים. אומנם אני כבר אימא לילדים, אבל אני נושאת איתי פחד ישן מהילדוּת. אולי תצחקו אם אגלה לכם שיש לי פחד מכּניסה למים. כשהייתי ילדה הייתה לי לקוּת ראייה חמורה מאוד, ולא יכולתי לראות דבר ללא המשקפיים. כניסה לבריכה חייבה אותי להסיר את המשקפיים (שהרי בתוך רגע הם התמלאו טיפות רבות), והרגשתי כמעט עיוורת. לכן נמנעתי ככל האפשר מלהיכנס לבריכה.

עד לאחרונה, גם לאחר שנותחתי וראייתי תוקנה, הִמשכתי לשאת פחד ישן זה. אולי לא תאמינו, אך מי שעזר לי להתגבר על הפחד הוא ינון גל־און – ילד בן 12 מתל אביב, שמצלם להנאתו אנשים מתחת למים. לפני שלוש שנים (גיליון 139, אוגוסט 2015) אירחנו אותו בגליליאו צעיר, והוא סיפר על התחביב המיוחד שלו. אני סיפרתי לו על הפחד שלי, והוא הִזמין אותי אליו לבריכה, לנסות להכניס את הראש מתחת למים. פחדתי מאוד, אך בעזרתו ובעזרת הילדים שלי אזרתי אומץ והצלחתי, וקיבלתי מזכרת מצולמת מרגשת. ינון הוא אומן של צילום מתחת למים שכבר הציג את עבודותיו בתערוכות, והחודש הוא מוציא לאור ספר עם הצילומים שלו. אני ממליצה לכם לקבל השראה מספרו "הניצוץ שבי" ולזכור שבכל אחד מאיתנו, לצד הפחדים, יש גם ניצוץ ייחודי.

שנת לימודים מוצלחת וקריאה נעימה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון?

  • איך התפתחו צורות הכתב לאורך הדורות בתרבויות השונות?
  • מהי הפרעת קשב וריכוז, ואיך מרגישים ילדים שלוקים בה?
  • ילדים רבים חוששים להשתלב בחברה. איך מתמודדים עם הקשיים?
  • החודש חל יום הג'ינג'ים הבין־לאומי. האם הגֵן הג'ינג'י בסכנת הכְחדה?
  • אילו חוקי שימור עובדים בעולם, ואילו לא?
  • איך עובדת גיטרה חשמלית?
  • מי הייתה רוזה פארקס?
  • איך כלבים יכולים לסייע לחולים ואפילו בגילוי מחלות?