מאה שנה, הכול השתנה

החיים שלנו היום, בתחילת המאה ה־21 בישראל הדמוקרטית, ברורים לנו מאוד: הזכויות שלנו, האפשרויות שלנו, העצמאות שלנו, היכולות שלנו לממש את עצמנו, לחלום ולהגשים, להשיג בלחיצת כפתור כמעט כל מה שאנחנו רוצים. אבל לפני זמן לא רב, בתחילת המאה ה־20, החיים נראו אחרת לגמרי.

בישראל שלטו הטורקים-העות'מאנים כבר כ־400 שנה. חיו כאן עשרות אלפי יהודים בלבד, ורוב האוּכלוסייה דיברה ערבית. היהודים סבלו מרדיפות, מעוני, ממחלות ומרעב, ומחתרות יהודיות (ובהן המחתרת ניל"י, שפעלו בה אהרן אהרנסון ובני משפחתו) ניסו לסייע לבריטים להעביר לעצמם את השליטה על ארץ ישראל. היהודים קיוו שכך יהיה להם טוב יותר.

במלחמת העולם הראשונה נלחמו הבריטים בטורקים, בין השאר על השליטה בארץ ישראל, והתכוננו לקרב עקוּב מדם על העיר הקדושה מכולן – ירושלים. באופן שהִפתיע מאוד את הבריטים – הטורקים, שהֵבינו כי הם מכוּתרים ולא יצליחו לנצח בקרב – נכנעו וברחו מירושלים. ראש עיריית ירושלים ופמלייתו התכוננו להעביר את השלטון לבריטים באופן מסודר, אלא שהחיילים הבריטים לא נערכו לכך, וטקס כּניעת ירושלים התקיים באופן מוזר פעם אחר פעם, בכל פעם בפני מפקדים בכירים יותר.

באותה התקופה, בין מלחמות העולם, היו הקהילות היהודיות – שהיו בהן מיליוני יהודים – פזורות ברחבי העולם. קשה לומר שהן חיו בשלווה ובנחת כי הן סבלו מאנטישמיות, לעיתים גלויה ולעיתים סמויה, אבל רוב היהודים חשבו שאין אפשרות לשנות מציאות עגומה ומסוכנת זוֹ. ארץ ישראל נראתה רחוקה וקשה למִחיה, חמה ויבשה, וגם שם כאמור היה לא פשוט לחיות.

אדם אחד שהיה נחוש בדעתו כי אין ליהודים עוד מקום בגלות, והֵבין כי האנטישמיות רק תגבר (והיה זה עוד לפני עליית הנאצים לשלטון) – היה בנימין זאב הרצל. כשהגה הרצל את הרעיון שעל כל היהודים לחזור לגור בארץ ישראל, היו שחשבו כי הוא הוזה וכי הספר שכתב מתאים למדף המדע הבדיוני. מזל שהיו כאלה שהִקשיבו לדעותיו – רבים מהם הִגיעו לקוֹנגרס הציוני שארגן, ואחרים עלו לארץ בהשראתו. הרצל נפטר בגיל 44 בלבד, לפני שראה את חזונו – שעבורנו הוא המציאות עצמה – מתגשם.

כל הסיפורים האלה ועוד רבים בגיליון מאי של גליליאו צעיר.

רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון?

  • מה הקשר בין האי־סדר – שיש לו נטייה לעלות – למדורת ל"ג בעומר?
  • חץ וקשת וקליעה למטרה: מהי מטרה, ואיך נכַוון בחוכמה את צעדינו כדי שנגיע אליה?
  • מדוע נאלצה ירושלים הטורקית להיכּנע לבריטים חמש פעמים? סיפור שקרה באמת לפני מאה שנה
  • מי היה בנימין זאב הרצל? רבים חשבו כי הוא הוזה, אך הוא היה נחוש להגשים את חזוֹנוֹ
  • מִתקן להדמיית החיים על מאדים הוקם באזור מצפה רמון!
  • על הבול העברי הראשון ותחבּיב הבולאות (איסוף הבולים) בעידן הדוא"ל