משה ואהרן, אדל ודילן

"שלום לך ונמסטה", "הכול בסדר טודו בום", אינטרנט, יוטיוב, וטסאפ, פייסבוק, סנאפצ'ט ומיוזיקלי, וילדים ישראלים שנקראים אדל, לורן, סטפני, דילן ועוד – חשבתם שרק בשנים האחרונות העברית מוצפת מילים ושמות שחדרו אליה משפות זרות?

מתברר שלא אנחנו המצאנו את שאילת המילים והשמות משפות אחרות ואת הטמעתן בעברית. הטרנד הזה הולך אחורה עד… ימיו של משה רבנו לפחות. קשה להאמין?

נכון שאמרו לנו תמיד כי בת פרעה קראה לו משה "כִּי מִן־הַמַּיִם מְשִׁיתִהוּ" (שמות  ב, י)? חשבתם איך ידעה בת פרעה עברית טוב כל כך עד שהִצליחה להמציא שם מפועל? ובכן, בת פרעה לא ידעה עברית. לתינוק שמשתה מהמים היא קראה מוֹסֵה – שמשמעו במצרית עתיקה "בן" ושהגייתו, כמו שאתם מְבינים, דומה לזוֹ של השם "משה".

מתברר שגם שמותיהם של בני משפחתו של משה (מרים, אהרן ויוכבד) הושפעו מתרבות מצרים העתיקה, שכן בני ישראל חיו שם כבר ארבעה דורות (ועל כך בכתבה בעמוד 20). לכן מה הפלא שאנחנו, החיים בכפר הגלובלי כבר כמה עשרות שנים ומחוברים לעולם בלחיצת כפתור, מושפעים משפות זרות?

העניין הזה של השפעה הדדית וגם של שיתוף פעולה הוא תכונה אנושית. פעמים רבות נרוויח יותר אם נבחר בהתנהגות אנוכית, שמוּנעת רק מטובת עצמנו, אבל מוח האדם מתוכנת קודם כול לשתף פעולה עם אחרים (ועל כך בכתבה בעמוד 26). כי בני האדם אינם יכולים לשרוד לבד, אלא רק בקבוצות. הלוואי שהמנגנון החיובי הזה היה עובד גם בין עמים ושהאביב הזה יביא שלום!

קריאה נעימה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון?

  • איך נבחין בין תחומים מדעיים לתחומים שרק מתחפשים למדעיים?
  • מה באמת פירוש השם "משה", וכיצד השפיעה התרבות המצרית על בני ישראל?
  • איך הקשת בענן נוצרת? מה היא סימלה במיתולוגיות השונות?
  • מה גורם לאנשים לשתף פעולה גם אם ירוויחו יותר מהתנהגות אנוכית?
  • איך הביטקוין עובד? איך משלמים בו? האם הוא מאובטח?
  • וגם: איך לזכור בדיחות?