נפלו מהשמיים

לפני 15 שנה עצרה מדינה שלמה את נשימתהּ. רובכם עוד לא נולדתם; אני זוכרת את הרגע הזה כאילו היה אתמול. ב־1 בפברואר 2003 ישבנו מול הטלוויזיה בציפייה נרגשת לראות את אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, נוחת בשלום באתר הנחיתה בקייפ קנוורל, פְלוֹרידה, ארצות הברית, ויוצא מהמעבּורת קולומביה בחיוך הטוב והמפורסם שלו, לאחר ששהה 16 יום בחלל ושלח משם תמונות, סרטונים ותוצאות ניסויים שערך.

ואתם יודעים את ההמשך. הציפייה הדרוכה הייתה עד מהרה לאסון כבד. 15 דקות לפני שהייתה המעבורת קולומביה אמורה לנחות, כשהייתה בגובה 60 קילומֵטר בתוך האַטמוֹספֵרה, היא התפרקה, ואיש מצוותהּ לא שׂרד. מהדורות החדשות החגיגיות שנועדו לסקר את הנחיתה השתנו ברגע למהדורות לסיקור האסון. החלום התנפץ, מדינה שלמה ביכתה את מותו של האסטרונאוט הישראלי הראשון והטייס המהולל אילן רמון.

מתברר שבעת שהותו של אילן רמון במעבורת החלל הוא כתב יומן אישי. הוא כתב יומן בכתב יד על דפים, בעט מיוחד לאסטרונאוטים שנאס"א פיתחה, והדבר המדהים במיוחד – חלקים מהיומן הצליחו לשרוד את התרסקות מעבורת החלל!

שרידי היומן נמצאו חודשיים לאחר ההתרסקות, עברו תהליך של שימור, ונמצאים כיום במוּזאון ישראל בירושלים. כמה מהם אף פורסמו בספר שהוציאה לאור אלמנתו רונה רמון לזכרו. הכתבה הפותחת את הגיליון מספרת על מציאת שרידי היומן שנמצאו ועל תהלי השימור שעברו.

מרגש לראות כי דברים שאנשים כותבים מהרהורי ליבם ומחוויות אישיות שחוו נשארים אחריהם. גם אם הם כותבים זאת בחלל…

קריאה נעימה,
רוני לנגרמן־זיו, עורכת

מה בגיליון?

  • שימור שרידי היומן שכתב האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל
  • ממה הדנ"א מורכב, ואיך הִצליחו מדענים לשנות אותו כדי למנוע מחלה קשה?
  • מהו פחד, מדוע מפחדים, ואילו פוֹבּיות משוּנוֹת קיימות?
  • מסע קצר במנהרת הזמן אל שׂרידי התרבות הפֵניקית בצפון הארץ
  • סיפורי המסעות של כריסטופר קולומבוס – האיש שגילה את יבשת אמריקה ולא ידע זאת