גיליון 209 – יוני 2021

דלת הקסמים

"אם מתחשק לך לפעמים לפתוח לרגע את דלת הקסמים…" (מילים: יורם טהרלב) – כך החל שיר הפתיחה של סדרת טלוויזיה אהובה בשם "דלת הקסמים" ששודרה בילדותי. וזו בדיוק הייתה ההרגשה שלי כשעבדנו בחודש האחרון על הגיליון שאתם מחזיקים בידכם.

בשנה האחרונה סבבה אותנו המציאות היום־יומית על כל אתגריה, וחשבנו שמגיעה לכולנו הפסקה קלה של בריחה אל עולם שכולו קסם, פנטזיה ודמיון.

לגיליון חודש הספר השנתי שלנו גייסנו את מיטב סופרי הנוער הישראלים, ואנחנו מתרגשים לפתוח איתכם את דלת הקסמים לעולם הפנטזיה ולצלול כמו עליסה בארץ הפלאות אל חוויית קריאה שכולה דמיון.

נפגוש את הפיות היפהפיות (ואשכר ארבליך בריפמן תענה לנו על השאלות: מהיכן הגיעו הפיות, והאם תמיד הן טובות?); בדרך לטירות הקסומות שבאמת קיימות ברחבי אירופה (טל־אור בוקעי תספר לנו מי בנה אותן, מתי ומדוע) נכיר את הדרקונים, שעל פי האגדות מגינים עליהן (רונית ש' דינצמן תגלה לנו מהיכן שאבו בני האדם את ההשראה לסיפורי הדרקונים), ואת רוחות הרפאים השוכנות בהן (אלדד אילני יציג לנו רוחות רפאים מפחידות, וגם כאלה שפחות).

אם חלמתם תמיד לכתוב בעצמכם סיפור פנטזיה, מעין רוגל תלמד אתכם איך עושים זאת ומדוע הכותבים תמיד מסבכים לדמויות את החיים; מאירה ברנע גולדברג תסביר מדוע רוב גיבורי הספרים שאנחנו מכירים, בהם אלה שלה – יתומים; וסדרת הפנטזיה המפורסמת "הארי פוטר" תזכה למנת התייחסות כפולה עם שני מדורים שעוסקים רק בה.

חכמולוג ייקח אותנו למסע בעקבות אנטואן דה סנט־אכזופרי, מחבר "הנסיך הקטן", נעשה ניסויים וניצור גבישים קסומים – מתוקים או צבעוניים, נכין יצירות מספרים ישנים, ובין דפי הירחון מחכות לכם חידות ופעילויות עם פרסי ספרים.

ניפרד בנשיקה מחד־קרן ובברכת ימים קסומים
רוני לנגרמן־זיו,
עורכת

מה בגיליון שבוע הספר?

  • איך יוצרים עולם פנטזיה?
  • מדוע גיבורי ספרות רבים הם יתומים?
  • האם כל הפֵיות באגדות טובות?
  • מה מקור המיתולוגיות על הדרקונים?
  • אילו טירות באירופה נראות ממש כמו באגדות?
  • מדוע המציאו את רוחות הרפאים?
  • אילו בעלי חיים היו השראה להמצאת החד־קרן?
  • בחנו את עצמכם: האם אתם גיבורי סדרת פנטזיה?

וגם:
ג'יי. קיי רולינג וכמה המצאות מספרי "הארי פוטר"
סיפורי הכתרים של בית המלוכה הבריטי
הכוחות המופאים של הגבישים
סיפורו המסתורי של סוֹפר "הנסיך הקטן"
והרבה חידות ופעילויות עם פרסי ספרים

מאיירת השער: מיטל תיתן בן יפת